Raport „Jak czytamy Pismo Święte” do pobrania

Published:: 09/04/2018 Author: IMAS International

Niedziela 15. kwietnia 2018 obchodzona jest w Kościele katolickim jako Niedziela Biblijna. W związku z tym wydarzeniem IMAS, we współpracy z inicjatywami Pismo Święte PL i Lectio Divina – On Jest, zapytał Polaków o to czy i jak czytają Biblię.

Do czytania prywatnego Biblii (poza praktykami w kościele) przynajmniej raz w roku przyznaje się 19,2% Polaków a czytania codziennego tylko 3,8% Polaków. Przynajmniej raz w tygodniu korzysta z Pisma Świętego niewiele ponad 7%. To znacznie mniej niż w USA, gdzie do czytania minimum raz na tydzień przyznaje się, według Barna Research, 35% osób, ale lepiej niż w Niemczech, gdzie „częste” czytanie deklaruje ok. 4% populacji (wg Instytutu Allensbacha z 2005 r.).

W badaniu przyglądaliśmy się szczególnie osobom czytającym Biblię przynajmniej kilka razy w miesiącu” – mówi Jerzy Prokopiuk, Prezes Zarządu IMAS International – „70% z takich osób, zapytanych o fragment przeczytany ostatnio wskazuje na Ewangelie. Ze Starego Testamentu najpopularniejsze są Psalmy. Jako ostatnio czytany fragment wskazało je 30% Polaków.

Badanie zostało przeprowadzone przez IMAS International w dniach 9-16 marca 2018 metodą wywiadów internetowych (CAWI) na próbie kwotowo-losowej N=1104, która odzwierciedla reprezentatywną strukturę Polaków w wieku 18-64 lat (wg cech płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości i regionu zamieszkania klasyfikacji NUTS 1). Próba badawcza dobrana wśród uczestników panelu badawczego IMAS.

Wersja pełna do pobrania (PDF)
Wersja skrócona do pobrania (PDF)
Wersja skrócona do pobrania (grafiki PNG)

Comments: 0