Raport „Jak czytamy Pismo Święte” do pobrania

Published:: 09/04/2018 Author: IMAS International

Niedziela 15. kwietnia 2018 obchodzona jest w Kościele katolickim jako Niedziela Biblijna. W związku z tym wydarzeniem IMAS, we współpracy z inicjatywami Pismo Święte PL i Lectio Divina – On Jest, zapytał Polaków o to czy i jak czytają Biblię.

Do czytania prywatnego Biblii (poza praktykami w kościele) przynajmniej raz w roku przyznaje się 19,2% Polaków a czytania codziennego tylko 3,8% Polaków. Przynajmniej raz w tygodniu korzysta z Pisma Świętego niewiele ponad 7%. To znacznie mniej niż w USA, gdzie do czytania minimum raz na tydzień przyznaje się, według Barna Research, 35% osób, ale lepiej niż w Niemczech, gdzie „częste” czytanie deklaruje ok. 4% populacji (wg Instytutu Allensbacha z 2005 r.).

W badaniu przyglądaliśmy się szczególnie osobom czytającym Biblię przynajmniej kilka razy w miesiącu” – mówi Jerzy Prokopiuk, Prezes Zarządu IMAS International – „70% z takich osób, zapytanych o fragment przeczytany ostatnio wskazuje na Ewangelie. Ze Starego Testamentu najpopularniejsze są Psalmy. Jako ostatnio czytany fragment wskazało je 30% Polaków.

Badanie zostało przeprowadzone przez IMAS International w dniach 9-16 marca 2018 metodą wywiadów internetowych (CAWI) na próbie kwotowo-losowej N=1104, która odzwierciedla reprezentatywną strukturę Polaków w wieku 18-64 lat (wg cech płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości i regionu zamieszkania klasyfikacji NUTS 1). Próba badawcza dobrana wśród uczestników panelu badawczego IMAS.

Wersja pełna do pobrania (PDF)

Wersja skrócona do pobrania (PDF)

Wersja skrócona do pobrania (grafiki PNG)

Bible reading in Poland report ENG (PDF)

Comments: 0